Gladiators Brno futsal club

Historie

A-tým

Historie našeho klubu sahá až do minulého století! Bylo to někdy v roce 97, kdy parta mladých borců z Jarošky, většinou florbalistů, začala chodit každou neděli večer na tréninky školního florbalového družstva do haly na Horníkovu.

Časem se z florbalových tréninků staly "fotbálky". V roce 2001 nás to čutání začalo nudit a tak jsme se rozhodli, že své fotbalové umění prezentujeme veřejně - přihlásili jsme se do brněnské soutěže futsalu plni smělých plánů a hospodské jistoty strmého postupu brněnskými soutěžemi.

Pod spontánně při registraci vymyšleným názvem Gladiators jsme vstoupili v sezóně 2001/2002 do brněnské 3.B třídy. S novými dresy a velkým elánem. Na první zápas jsme se sjeli stylově. Zaparkovaná auta s jednoznačnou příslušností do vyšší třídy budila respekt u soupeřů a naopak zástup fanynek, přítelkyň a kamarádek (dnes se tomu říká milenek) budil naopak velké sympatie... I třetí poločas v místním "gambáči" jsme zvládli na výbornou. Jak probíhala vlastní hra nebylo tehdy příliš důležité, což vystihovalo atmosféru v týmu...

Začátky opravdu nebyly valné, jak dokládá tato, dnes již legendární, flash animace... Stručně lze tehdejší tým popsat následovně: V brance se zpočátku zabydluje Zizi, který vyniká svým osobitým brankářským stylem a odporem k jakémukoli dresu, který by mu zabraňoval v opalování. V případě prodlouženého pobytu na baru je operativně nahrazen reflexivním mágem Šprtem, v pozdějších dobách Svotomem, který se stal naší první přestupovou akvizicí. Herní koncepce je jednoduchá - všechno na Miru. Ten se týmu odvděčil králem střelců, ale v útoku nutno vzpomenout i na nebývalou a diváky opěvovanou sehranost dua Šprt-Švára, či legendární postavu "malého, rychlého, technického", kterým byl Homie. Vzadu už tehdy tvrdil, stejně jak dnes, muziku František, kterému sekundoval jediný čistokrevný fotbalista Vojta a neuvěřitelně nepříjemný ale konstruktivní štírek Peši. Mezi slibné univerzály již tehdy patřil sveřepý všudybyl Bagi, či fotbalem protřený a vycepovaný Douda. Jepičí život si na futsalových kolbištích prožil legitimní zakladatel našeho klubu aneb také nevyzpytatelný útočník Šamis a jeho podnikatelský druh Roman Mudra. Pokud náhodou nevycházela taktika s Mirou, bylo na čase použít nesmrtelný signál, po kterém byl Vojta vyslán narážečkou po své levé straně a v momentě kdy balón už už překračoval postranní čáru byl tímto hráčem torpédován překvapivě často do branky soupeře. Pokud ani tudy nevedla cesta ke vstřelení gólu, pak muselo zaúřadovat duo ŠŠ, které vždy a za každé okolnosti zamotalo soupeřům hlavu svým vířivým nápaditým pohybem a sehraností. Pak tu byla ještě jedna, i když nepříliš úspěšná, taktika - dej to na střéééd - kterou do Gladiators vnesl do té doby hráč z pod bezedných košů - Radim Hošek.

V roce 2004 jsme se touto taktikou dočkali vysněného postupu do 2. třídy. K postupu nám už dopomohla další hvězda - florbalový reprezentant Petr Kadlec alias Bubák, jehož konstruktivní schopnosti a přehled vnesly kvalitu do hry. V této postupové sezóně se udál i nejskandálnější přestup v brněnském futsale, kdy se činovníkům našeho klubu podařilo vyfouknout futsalovému rivalovi týmu RIP jednu z jejich hvězd a červený dres mohl přetáhnout přes hlavu Ondřej Pavlica zvaný Sammi. Brněnským Ivánkům ani toto nestačilo a podařil se jim ještě jeden husarský kousek v podobě příchodu Michala Jansy, čímž se přelila kvalita špičkového reprezentačního florbalového brankáře do našeho futsalového klubu a od prvních minut se jala přivádět soupeřovy útočníky k zoufalství. Trochu ve stínu těchto přestupů zanikla začínající kariéra Radka Úlehly, zprvu nenápadného, ale postupem času pravidelného účastníka soutěžních bitev, který se díky své poctivosti lepšil rok od roku a navíc se stal nesmazatelnou ikonou celého chodu klubu. Tím se klub definitivně postavil na cestu vedoucí za kvalitním futsalem a zdravým sportovním jádrem.

V roce 2006 došlo ke sloučení s týmem Zidane Zidan, jehož hráči tak vytvořili základ B-týmu.

Po 3 letech strávených ve II. třídě se skvadra A-týmu v roce 2007 dočkala postupu do 1. třídy. V této postupové sezóně se stal dalším hrdým nositelem červeného dresu hráč neskromných výkonů a průpovídek - Lukáš Matušík, symbol síly ale zároveň fotbalového umu.

Jen s nostalgií můžeme vzpomenout ty účastníky "fotbálků", kteří se s námi dnešních dní fotbalově nedožili: Šamis, Homi, Roman Mudra, Radim Hošek, Mira Geršl, Svotom, Bagi, Zizi...

B-tým

Legendami opředený soubor Zidane Zidan načal svou historii léta páně 2002 v putyce Na Devadesátce, kde po slavném vítězství nad RIPem 4:3 stvořili členové klubu jeho památný název. Na úplném začátku byla inspirace právě RIPem, kterou dva ze zakládajících členů Robo s Hložisem úspěšně rozvinuli při přednáškách mezi vysokoškolskými ksichty.

Z původních členů modrobílé skvadry, kteří to nedotáhli až pod křídla Gladiators, je třeba vzpomenout Zbyňu a Tomáše Bělehrada. První z nich proslul nejen puchýři a zavařováním, kvůli kterým se nemohl účastnit tréninků, ale také geniálními záblesky na hřišti, ke kterým však bohužel až tak často nedocházelo. Druhý zmiňovaný, Tomáš Bělehrad alias Černá plíce, jehož k futsalu vytáhl Robo od kryglů a popelníků, patřil dlouho k nejlepším střelcům týmu, nakonec však dal přednost provárkovým fotbálkům na udělání žízně.

Mužstvo ZZ zaznamenali kronikáři poprvé na Jonáš cupu, kde sice elán a nováčkovské ideje modrobílých zchladil inkasovaný gól hned po pěti vteřinách prvního zápasu, ale nakonec dosáhli slavného postupu. S vervou a nadšením se Zidani vrhli i do své premiérové mistrovské sezony na mýty opředeném Ali Sami Yen, čili Vranovské, kde po srdnatých výkonech obsadili sympatické 6. místo. Bohužel si tím nastavili laťku, kterou pak dlouho nepřekonali.

Pro další sezonu se milovníci chladné komorní atmosféry rozhodli pro stěhování z Vranovské na Novolíšeňskou, kde místo bengálských ohňů dotvářelo kulisu mrazivé ticho. ZZ v tomto sterilním prostředí strávil dvě sezony. Jejich nejsvětlejšími body byly příchod mladého technického virtuóza Majka, hrozné vyzvednutí suverénního Litrpůlu a také navázaní přátelských kontaktů s týmem Gladiators. Také ale vznikl podzimní syndrom slabých výkonů a po zranění kolena brankářské jedničky tragikomické rotování hráčů z pole v brance.

Duch ZZ ale stále žil dál a byl pravidelně utužován v hospodách po zápasech i trénincích. To se však změnilo ve čtvrté sezoně, kdy zraněného Roba na injured listu doplnil i šudy, čímž klub přišel o "zdravé jádro" a začal chřadnout. V sezoně na Biskupském gymnáziu tak modrobílý dres oblékali častěji černokněžní externisté než kmenoví hráči a klub se ocitl na hraně zániku.

Ten naštěstí odvrátila fúze s ambiciozními Gladiators, ke které došlo při smrtelně vážném sezení ve Vegasu. Zidane Zidane trpící nedostatkem vlastních hráčů obětoval svou světoznámou značku a při stěhování na Srbskou ochotně převzal roli béčka Gladiátorů, zároveň však pilně zásoboval i řady A týmu. Spolupráce obou mančaftů se osvědčila a po první stabilizační sezoně a stmelující bečce se klub odrazil k historickému ročníku 2007/08, v níž oslavil hned dvojitý postup.

Glads B sice načali sezonu provarem v podobě dvou porážek, ale pak si začali své soupeře otevírat a s nejlepším útokem i obranou v soutěži nakonec zaslouženě opanovali svoji 3. třídu. Přispěli k tomu jak pohrobci hrdých Zidanů Hložis, Willy, Majkl, Varan, Rasty, Mara a Robo, tak také ochotní brigádníci z áčka Vojta se šprtem a další pomocníci. Momentálně klub Gladiators B, pokračující v historii ZZ, vstupuje do své sedmé sezony, v níž poprvé okusí 2. třídu.

Poslední zápasy

sobota 11.5 - 13:00
A vs. Starobrno

Zprávy pro tým

10.5.2024 (INTERNÍ)
Pro zobrazení zprávy se přihlašte.
3.5.2024 (INTERNÍ)
Pro zobrazení zprávy se přihlašte.
26.4.2024 (INTERNÍ)
Pro zobrazení zprávy se přihlašte.

Partneři

MTE
PUX travel
Lebeda stavitelství
OFTIA
Grant Direct
Ideal Graphics
IK consult

Kalendář

květen 2024
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031